Ženská sexualita. Role uspokojení.

Když vyslovím slovo „ticho“ – zničím ho. (Wislawa Szymborska, The Three Oddest Words)

Sexualita se v důsledku sexuální revoluce výrazně změnila, což představuje pro muže i ženy výzvu k „výkonu“. Předtím mnoho mužů směřovalo rovnou k penetračnímu sexu s tím, že to je jejich hlavní cíl, zatímco většina žen toužila po fyzické něžnosti a chtěla prozkoumat další způsoby vyjadřování sexuální a fyzické intimity.

V posledních letech zdůrazňovali někteří sexuologové, že jsme se ocitli v procesu vytváření nového jazyka projevu. Ženy ukazují mužům, co chtějí fyzicky, zatímco muži se stávají stále více otevřenými vůči svým partnerkám, pokud jde o sex, spíše než aby se vždy snažili „předvést show“, a přijímají erotiku v plné vzájemné účasti v novém typu sexuální výměny.

Schopnost ženy vyjádřit své sexuální potřeby a emoce je základní pro zdraví a harmonii páru. Ženy nyní potřebují prolomit ticho a mluvit se svými partnery.

Sexuální funkce může být pro muže i ženy považována za „koloběh“, ve kterém se kombinuje touha, vzrušení, orgasmus a uspokojení.

Graf: Koloběh sexuální funkce
  • Touha: pohlavní touha je důsledkem několika interních a externích faktorů, které vyvolávají potřebu mít sex. Je to vyvíjející se fenomén, který je u žen ovlivněn různými fyziologickými stavy a emocemi, menstruačním cyklem, těhotenstvím atd.
  • Vzrušení: čím větší je intenzita tělesného a duševního vzrušení, tím větší je možnost orgasmu, který bude intenzivní a prospěšný.
  • Orgasmus: je považován za vyvrcholení sexuálního cyklu odpovědi; intenzita orgasmu závisí na stavu duševního a tělesného vzrušení a je podporována stimulací erotických intimních partií mezi partnery.
  • Uspokojení: vyjádření subjektivního, osobního úsudku o sexuálním aktu.

Intenzita touhy a vzrušení, kvalita erotické hry, intenzita emocionální složky, vzájemná angažovanost a také kontext zkušeností: všechny tyto faktory mají vliv na stupeň uspokojení, který žena (a muž) získají ze sexuálního aktu.

Scroll to top