Pokud by neexistoval vaginální orgasmus (jak tvrdí někteří skeptici), nestala by se PE nikdy problémem. Ona ale problémem je. Pravdou je, že zatímco muži mají pouze jednu hlavní „bránu“ k potěšení, žena má dvě – vaginu a klitoris. Ženy podle svých vlastních sexuálních prožitků a také podle mnoha vědeckých studií mohou mít orgasmus, který je výsledkem stimulace klitorisu, vaginy nebo kombinace obou. Někteří tvrdí, že existuje třetí typ orgasmu, který vzniká při stimulaci děložního čípku, ale procento žen, které takový orgasmus prožijí, je velmi malé.
Takže jaké jsou nesporné rozdíly mezi těmito typy orgasmů? Klitoridální orgasmus je nejčastější a pravděpodobně ho dosahují všechny ženy. Klitoris je obnažený, může být snadno a rychle stimulován, a jakmile je dosaženo orgasmu, tělo prostoupí pocit tepla a elektrizace. Některé ženy však mají klitoris, který je citlivější než u jiných žen, jeho stimulace může být vnímána jako dráždivá a způsobuje spíše nepříjmené pocity než potěšení. Vaginální orgasmus je místo toho méně častý (20–30 %) a je spojený s penetrací během pohlavního styku. Tlak a tření oblasti přední poševní stěny, která je identifikovaná jako zmiňovaný bod G, způsobují intenzivnější orgasmus, který je charakterizován hlubokým pulzujícím vjemem.
Vaginální orgasmus přichází z jiné erotogenní zóny a není to jen pouhé rozšíření klitorisu uvnitř vaginy. Rozdíl mezi zdrojovými oblastmi vaginálního a klitoridálního orgasmu je také podpořen klinickými pozorováními. Pomocí magnetické rezonance (MRI) bylo během autoerotických technik pozorováno, že jsou aktivovány odlišné senzorické oblasti mozku ženy podle toho, zda jde o orgasmus klitoridální, vaginální nebo cervikální.